معرفی کامل محورها

موشن گرافیک معرفی رویداد

توضیحات جامع زیر محورها

 

مدیریت مصرف و مدیریت سمت تقاضا

 • روشهای افزايش مشارکت موثر مشترکين در برنامه های پاسخگويي بار 

(اجرای برنامه های پاسخگويي بار جهت غلبه بر محدوديت های توليد انرژی الکتريکی از سالها قبل در کشور آغاز گرديده است. جهت انجام اين طرح ها جلسات مختلفی با مشترکين مشمول از جمله: شرکت شهرکهای صنعتی، انجمن صنفی، سازمان جهاد کشاورزی، کشاورزان، صنايع و  … برگزار گرديده و تفاهم نامه های بسيار زيادی منعقد گرديده است. عدم اجرای کامل تعهدات توسط مشترکين مشمول يکی از چالشهای پيش روی صنعت برق می باشد.)    

 • استفاده از ظرفيت سازمانهای ديگر (مانند تخصيص بهنگام سهميه گازوئيل به مشترکين دارای مولد ، بانکها، دارايي و …) 

(با توجه به محدوديت ذخائر انرژی و بالا بودن سرانه مصرف انرژی در کشور، کنترل و بهينه سازی مصرف انرژی همواره به عنوان يکی از اولويت های صنعت برق مطرح بوده است. اعطای تسهيلات در بخش های مختلف توسط دستگاههای اجرايي می تواند کمک قابل توجهی جهت برطرف کردن چالش مذکور مد نظر قرار گيرد.) 

 • روشهای جابجايي بار در راستای کاهش پيک بار شبکه توزيع برق

(يکی از مهمترين راهکارهای مديريت مصرف و کنترل پيک بار، جابجايي بار در راستای کاهش پيک می باشد. طرح های مختلفی از قبيل اجرای طرح تعطيلات/ تعميرات، کاهش مصرف در ساعات اوج بار و … از گذشته در بخش صنعت و همچنيين تغيير ساعت کار ادارات و … با هدف کاهش پيک بار شبکه انجام شده است.)

 • نقش نهادهای بالادستی در تسهيل تصويب و اجرای قوانين مناسب مديريت مصرف برق 

( کم توجهی نهاد های مسئول به موضوع مدیریت مصرف و لزوم تغییر رویه و ساختار قوانین ساخت و ساز، احداث و … و اعطای مجوزهای لازم به شرکت های برق جهت ورود مستقیم در بخش های مصرفی و زیرساختی هر سازمان)

 • نگاهی به اقتصاد مديريت مصرف برق و نقش آن در سرمايه گذاری صنعت برق

(مديريت مصرف برق می تواند کشور را از سرمايه گذاريهای کلان در صنعت برق بی نياز کند.به عبارت ديگر با مديريت مصرف می توان از سرمايه گذاری در بخش های توليد، انتقال و توزيع برای استفاده کمتر از 200 ساعت در طول سال پرهيز نمود. (هزینه احداث نیروگاه: هزینه احداث هر مگاوات نیروگاه در مراجع مختلف، اعداد متفاوتی ذکر شده است. هزینه احداث نیروگاه سیکل ترکیبی 1912 مگاواتی کرمان 900 میلیون دلار برآورد شده است. به عبارت دیگر هزینه احداث هر مگاوات 471 هزار دلار بود. این مقدار برای نیروگاه سیکل ترکیبی کاسپین 912 هزار دلار برای هر مگاوات اعلام شد .همچنین مراجع خارج از کشور این مقدار را برای هر مگاوات بین 600 هزار تا یک میلیون دلار پیش بینی نموده اند. با در نظر گرفتن هزینه احداث ۴ مگاوات نیروگاه معادل 3 میلیون دلار، کاهش ۴ مگاوات در پیک به معنی عدم نیاز به سرمایه گذاری 3 میلیون دلار در بخش توسعه نیروگاهی خواهد بود.

هزینه تولید، انتقال و توزیع برق: هزینه توزیع برق در نیروگاه سیکل ترکیبی حدود 30 دلار به ازای هر مگاووات ساعت است. به این مبلغ، سربارهای هزینه ای انتقال، توزیع، تلفات و همچنین هزینه های زیست محیطی اضافه می گردد؛ با اضافه شدن این هزینه ها، هزینه تمام شده هر مگاوات ساعت انرژی مصرفی در بخش کشاورزی 40  دلار برآورد می گردد .از کل این هزینه در بخش کشاورزی بخش بسیار ناچیزی از کشاورز اخذ می شود که تاثیری بر این مبلغ ندارد و با تقریب خوبی می توان کل 40 دلار بر مگاوات ساعت را به عنوان یارانه دولت به کشاورز قلمداد نمود. بنابراین کاهش مصرف 30 هزار مگاوات ساعت انرژی با لحاظ هر مگاوات ساعت40 دلار یارانه تخصیصی توسط دولت، معادل 1.2 میلیون دلار صرفه جویی سالیانه است.)

 • تعرفه بندی مشترکين در زمانهای پيک و روشهای قيمت گذاری پيک 

(قیمت گذاري صحیح نیروي برق در زمان های اوج مصرف و پیک های بحرانی از مهمترین ابزارها جهت برنامه ریزي جامع براي استفاده صحیح و کارا از برق (بهینه سازی مصرف) و هدایت صحیح سرمایه گذاريها براي تأمین تقاضاي برق به حساب می آید.)

افزایش راندمان مصرف کننده ها

 • اصلاح الگوی مصرف در شرايط انرژی يارانه ای 

(پايين بودن قيمت برق اين پيام را برای مشترک ما داشته که در رقابت مصرف برق دنبال مشترک هستيم. و شايد با آموزش مستقيم نتوانيم آنها را به اصلاح الگوی مصرف مجاب کنيم. استفاده از تکنيک های جديد روان شناسی، آگاهی دادن نسبت به يارانه پنهان برق تعلق گرفته به مشترک، تاثير مصرف انرژی بر محيط زيست و آگاهی بخشی نسبت به مفهوم عدالت بين نسلی از جمله شيوه هايي می باشد که در شرايط انرژی يارانها ای می توان الگوی مصرف مشترکين را تغيير داد. )

 • افزايش راندمان سيستم های سرمايشی

(سیستم‌های سرمایشی که در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرند در نقاط مختلف متفاوت می‌باشند. از جمله این سیستم‌ها که عمدتاً در مناطق جنوب و شمال کشور به علت آب و هوای گرم و مرطوب مورد استفاده قرار می‌گیرند، کولر گازی می‌باشد.

حدود ۷۰ درصد از خانوارهای ایرانی در فصل گرما از کولر های آبی و یا گازی برای خنک کردن محیط زندگی خود استفاده می‌کنند. توان کولرهای آبی در حدود ۵۰۰ وات و در مورد کولرهای گازی بالغ بر ۲۰۰۰ وات است که بار روش هایی همچون کنترلرها و ترموستات های قابل تنظیم، عایق کاری، تهیه فیلتر هوای مناسب و … قابل بررسی می باشد.

 • راههای افزايش بهره وری در مصرف برق مشترکين پمپاژ آب چاه کشاورزی

(بهينه سازی مصرف انرژی در بخش کشاورزی با روشهای گوناگون از جمله تبدیل سیستم های برداشت آب از حالت شفت و غلاف به شناور و … امکان پذير است.)

 • رابطه مديريت مصرف بهينه برق و محيط زيست

(همواره مصرف انرژی الکتريکی مترادف با آلودگی و آسيب به محيط زيست مد نظر قرار گرفته و از مديريت مصرف  به عنوان راهکاری جهت پرهيز ازآن نام برده شده است.)

 • نقش ساختمانهای سبز و معماری ساختمان در کاهش شدت انرژی و بهينه ساز مصرف 

(بخش ساختمان و مسکن جزء بزرگترين مصرف کننده انرژی در ايران است. از اين رو از گذشته معماری سنتی ايران با درنظر گرفتن تکنيک های ساختمان سازی در اقليم مختلف راه حل ها و شيوه های منطقی و مناسب جهت فراهم نمودن شرايط آسايش انسان ابداع و ارائه نموده است که با اصول معماری پايدار و توجه به بهينه سازی مصرف انرژی طراحی شده اند. در ساليان اخير معماری جديد با تاکيد بر رعايت کليه دستورالعمل های ساخت و ساز در کنار ساير فاکتورها از قبيل بهينه سازی مصرف انرژی، مقاومت بنا و زيبايي جايگاه خود را در صنعت ساخت و ساز باز نموده است. مقايسه دو سبک معماری مذکور و تاثير گذاری آن بر مصرف انرژی برق مد نظر اين پروژه می باشد.)  

کشاورز همیار و صنایع همکار

 • کشاورز هميار و بهره وری انرژی 

(بهبود بهره وري به عنوان يکي از مهم ترين منابع تامين رشد اقتصادي به معني استفاده بهينه، موثر و کارآمد از تمامي منابع توليد اعم از نيروي کار، سرمايه و انرژي است و در استان خراسان رضوی با توجه به اینکه 50% بار مصرفی استان کشاورزی می باشد نیاز است مطالعه و ابتکار جدیدی در این راستا به عمل آورد)

 • روش افزايش مشارکت مشترکين همکار (عمل کامل به تفاهم نامه ها)

(مشارکت در اجرای برنامه های تشويق محور پاسخگويي بار نه تنها باعث می شد محدوديت های توليد برق در پيک بار تابستان از بين رفته و ضريب بار شبکه بهبود يابد، دارای مزايای اقتصادی جهت مشارکت کنندگان در اين طرح ها می باشد. کاهش مصرف انرژی در پيک بار به معنای عدم سرمايه گذاری بيشتر در حوزه توليد و حفظ محيط زيست با کاهش انتشار گاز دی اکسيد کربن می باشد. علی رغم وجود اين چنين مشوق هايي و اعلام آمادگی اوليه مشترکين جهت مشارکت در اجرای اين طرح ها، تعدا کمی از مشترکين تعهدات خود را اجرا می نمايند.)

شبکه اجتماعی و مدیریت مصرف

 • ارتباط بين الگوهای اجتماعی (گروههای مرجع)، ساختارهای اجتماعی (طبقه اجتماعی، سازمانهای اجتماعی) و  تغيير رفتار مصرف برق

(با توجه به بالاتر بودن میزان مصرف انرژی در ایران از میانگین جهانی، لزوم شناسایی روش های موثر در اصلاح الگوی رفتاری مصرف کنندگان انرژی احساس می شود که این الگو ازلحاظ طبقه اجتماعی، سازمانهای اجتماعی و … قابل بررسی می باشد)

 • قبض يکتا و تاثير آن در کاهش مصرف

(يکی از ابزارهای در دسترس، که مستقیما بر مصرف‌کنندگان اثر خواهد گذاشت، قبوض حامل‌های انرژی است. قبوض برق در حال حاضر بیشتر حاوی اعداد و ارقامی است که عامه مردم یا متوجه آن نمی‌شوند یا رغبتی به بررسی آن ندارند و معمولا مبلغ قبض و تاریخ قرائت کنتور مورد توجه مشترکین قرار می‌گیرد. تغيير سبک زندگی در روزگار فعلی ايجاب می کند الگوی مصرف انرژی افراد مشخص باشد. در گذشته افراد به دليل سکونت طولانی مدت در يک مکان و وجود ظرفيت آزاد در شبکه و همچنين تشابه بسيار زياد مصرف افراد به يکديگر نياز به داشتن الگوی مصرف انرژی افراد وجود نداشت. بازنگری در قبوض و صدور قبض يکتا، اولين قدم به سمت ايجاد و ارتقاء آگاهی از مصرف انرژی و درنهايت ايجاد يک رفتار مصرفی پايدار است.) 

 • استفاده از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی
 • برنامه نویسی رایانه ای در جهت ایجاد بازی، اپلیکیشن، برنامه و … در جهت ترویج فرهنگ مدیریت مصرف
 • راهکارهای استفاده از نهادهای تجمیع کننده انرژی برای مشترکین خانگی و تجاری

 اینترنت اشیاء و مدیریت مصرف

 • افزايش نقش انرژی های تجديد پذير در سبد توليد برق کشور

(گسترش احداث نيروگاههای تجديدپذير و ارتباط آنها با شبکه سراسری، علاوه بر افزايش قابليت اطمينان و پايداری شبکه، گامی اساسی در زمينه حفظ و صيانت از منابع انرژی (سوخت های فسيلی) و حفظ محيط زيست می باشد. با توجه به شرايط اقليمی کشور و پتانسيل استفاده از انواع انرژی های تجديدپذير، بی ترديد افزايش سهم انرژی های تجديدپذير در سبد توليد برق کشور به عنوان يکی از گزينه های اساسی همواره مد نظر بوده است.

 • استفاده از اندازه گيری هوشمند مصرف مشترکين در کنترل يا کاهش پيک بار در بخشهای مختلف مصرف

(هدف این طرح این است که بررسی شود استفاده از اندازه گيری هوشمند مصرف مشترکين چه کمکی به مساله ی بهینه سازی و مدیریت مصرف انرژی الکتریکی در شبکه برق می نمایند. در بررسی گذشته مشخص شده است که مشترک با دیدن رفتار بار خود در میزان انرژی مصرفی کاهش ایجاد نموده است.

 • کنترل هوشمند سيستمهای سرمايشی برای مديريت بهينه مصرف در پيک بار

(از آنجا که بخش عمده زندگی بشر امروزی در داخل ساختمان می گذرد، خواه محل کار باشد يا منزل و يا غيره، تهويه هوايي مطبوع هوشمند از اهميت بسيار زيادی برخوردار است. اين سيستم ها در کنار نقش کليدی که در ساختمان برای ايجاد فضای با طراوات و توليد هوای مطبوع ايفا می نمايد، به عنوان عمده ترين مصرف کنندگان انرژی در ساختمان مطرح می شوند که دارای ويژگي های منحصر به فرد از جمله کنترل از راه دور می باشند. يکی از مزايای بسيارمهم اين سيستم ها، کاهش مصرف انرژی با استفاده از سناريو های مبتنی بر زمان، حضور و شرايط محيطی می باشد. که می توان بسته به نوع کاربری محل (اتاق خواب، پذيرايي، گلخانه و …) دماهای متفاوتی را تنظيم کرد

ذخیره کننده ها و مدیریت مصرف

 • نقش خودروهای برقی در کاهش پيک

(عدم آلودگی محيط زيست، مهمترين علت توجه روز افزون به خودروهای الکتريکی بوده است. اين خودروها در زمان عدم استفاده می توانند به شبکه متصل شده و انرژی ذخيره شده در باتری خود را به شبکه تزريق نمايند. بنابراين خودروهای الکتريکی در ساعات مختلف شبانه روز می توانند به صورت مصرف کننده يا مولد عمل نمايند. ) 

 • استفاده از Ice storage در ايام پيک

(ذخيره‌سازي انرژي يكي از راهكارهاي مهم در جابجايي بار و مديريت بار در سمت مصرف كننده مي‌باشد كه باعث ايجاد تعادل بين عرضه و تقاضاي مصرف انرژي در يك دوره زماني معين مي‌گردد. به دليل آنكه سيستمهاي توليد سرما در كشورمان عمدتاً از انرژي الكتريكي استفاده مي‌نمايند، لذا ذخيره سازي سرما براي تطابق ميان عرضه و مصرف انرژي الكتريكي از نقش و اهميت بالايي برخوردار مي‌باشد.)

 • استفاده از ذخيره سازها در مديريت مصرف انرژی  (ESS)

(از آنجا که هزينه توليد برق و قيمت فروش آن در ساعات مختلف شبانه روز متفاوت می باشد، ايده ذخيره سازی برق در ساعات غير پيک و استفاده از آن در ساعات پيک مطرح گرديده است. سيستم ذخيره ساز انرژی به عنوان يک راهکار در مديريت مصرف انرژی مورد توجه قرار گيرد.)